19 Mayıs 1919'da Samsun'dan Güneş Gibi Doğan Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilinmeyen Gençlik Fotoğrafları

Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğiz

Bağımsızlık zaferimiz 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasıyla başladı ve büyük fedakarlıkla kazanıldı.

19 Mayıs 1919'da Samsun'dan Güneş Gibi Doğan Mustafa Kemal Atatürk'ün Bilinmeyen Gençlik Fotoğrafları

Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğiz

Bağımsızlık zaferimiz 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak basmasıyla başladı ve büyük fedakarlıkla kazanıldı.

s-d19ee4677443404f75f7ea15cd7517516d4f39

Atatürk bugünü Cumhuriyetin her daim bekçisi olacak gençlere armağan etti.

s-d35984a3ff02ad117009847b75e4a80de6005d

İşte büyük emek ve fedakarlıkla kurulan Cumhuriyetin, onu yükseltecek ve yaşatacak gençlik fotoğrafları:

1. Talha Ahmet Erdem

s-ce8fec4ebbb7755f4a7cfea0ed9afc1f564eee
Talha Ahmet Erdem, Guimaraes kentindeki Down Sendromlular Dünya Judo Şampiyonası'nda T23 kategorisi erkekler 81 kiloda altın madalya kazandı.

2. Can Çakmur

s-e7fd722b584f985059bc53844cbe4dd3de405b
Piyanist Can Çakmur 2018 yılında Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması ve 2017 yılında Uluslararası İskoç Piyano yarışmasında birinci oldu.

3. Busenaz Sürmeneli

s-c28704a05043dcb895c63a02164fea3ddb300f
Busenaz Sürmeneli, Rusya'da düzenlenen Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası'nda 69 kiloda Çinli rakibi Yıang Lıu'yu mağlup ederek dünya şampiyonu oldu.

4. Efe Çetiz

s-f86368c847d9b0cbfe6ca0935b892f71ba9d65
Sofya’da 101 ülkeden 369 sporcunun katıldığı Artistik Buz Pateni yarışmasında 'Dünya Basic Novice A Boys' kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla 'dünya rekoru' kırdı.

5. Betül Kaçar

s-41fb9b733e787e45bceb71357a95b857d3d002
Arizona Üniversitesi'nde Astrobiyoloji Yardımcı Doçenti Betül Kaçar, NASA'nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.Kaçar, eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA - SAGAN'ın kurucuları arasındadır.

6. Rana Eyit ve Zümra İdil Şener

s-b232a51d223e7544f643942ebbb068af99aac9
Güvem eriğinin meme kanseri hücrelerini azalttığını tespit eden iki gencimizin projeleri Harvard profesörleri tarafından beğenildi ve Harvard Üniversitesin'den başarı sertifikası aldılar.

7. Berna Sözen

s-aa1390182148cf4829da429a316a1aab351309
Mensup ve mezunları arasında bir çok Nobel ödülü sahibi bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), geçen yılın bilimde çığır açan 10 gelişmesini derledi. Listede, baş araştırmacısı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı araştırma görevlisi Berna Sözen olan yapay embriyon çalışması da yer aldı.

8. Gözde Durmuş

s-46b072c5d1b40f4301208b9e84b1ea61f6e9ce
Erken teşhis teknolojisi üzerine çalışmalar yapan  Gözde Durmuş, Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) tarafından düzenlenen 'Dünyanın en başarılı 20 genci' listesinde yer aldı.

9. Duygu Yılmaz

s-559a8e373fb7cddd3a1bb49e2346962e54a5b9
Geliştirdiği zeytin özütünden antimikrobiyal bioplastik yüzeyler üretme projesi ile  Duygu Yılmaz, Los Angeles’ta düzenlenen Clean Tech Open Forumu’nda ülkeler arası kategoride uluslararası birincilik ödülü kazandı.

10. Deniz Selin Ünlüdağ

s-e128659231c99286d781c0aa317fcc2f91027c
Deniz Selin Ünlüdağ, Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası'nda Avrupa şampiyonu oldu. Kendisi kadınlar kategorisinde ilk kez bu başarıyı elde eden sporcu olarak tarihe geçti.

11. Ceylan Ceylan

s-e98ffde2fa3ad37d3f10fa186e2fcc0558fe44
Mendeleyev Kimya Olimpiyatları’nda gümüş madalya ve Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Ceylan Ceylan, Nobel ödüllü birçok bilim insanını yetiştiren Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de yüzde 100 burs kazandı.

12. Selin Turhan

s-7f0aeb529e4bcf6895e4201b657f8790b93cfd
ABD Uzay ve Roket Merkezi’nde düzenlenen Honeywell Liderlik Akademisi'nin bilim - teknoloji temelli liderlik becerilerini geliştirme eğitimine Türkiye'den sadece Selin Turhan kabul edildi.

13. Selin Alara Örnek

s-cccb5eb17209b3a48abfe7da672adf66cf120b
2018 yılında 6’ncı sınıf öğrencisi olan Selin Alara Örnek, her yıl İrlanda’da düzenlenen ‘Coolest Projects’ yarışmasında, görme engelliler için ortaya çıkardığı robot rehber köpek ile ‘donanım’ kategorisinde 20 ülkeden 400 projeyi geride bırakarak birinci oldu.

14. Arya Nur Güneş

s-facd46108cdcbc22b1f4dcfcb122ab8529dfa9
Viyolenseldeki yeteneğiyle ülkemizi yurt dışında temsil eden Arya Güneş göğsümüzü kabartan bir başarıya imza attı. 14 yaşındaki Güneş, İspanya'da düzenlenen II. LUTHIERS CLAR Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde dünya birincisi oldu...

15. Kübra Dağlı

s-171b89737334bffdf44156c3a3d12913c9c0a4
Milli tekvandocu Kübra Dağlı, Ankara'da düzenlenen Poomsae Türkiye Şampiyonası'nda Serbest Stil Çiftler kategorisinde altın, Serbest Stil Ferdi Kadınlar kategorisinde ise gümüş madalya kazandı.

16. Can Demirci ve Onur Şırlak

s-9121a4ef132a16def5e8ad72e3ab3f686bb9f2
Kıtalararası yüzme yarışmasına son dakika dahil edilen otizmli sporcular Can ve Onur yarışmada 1. ve 2. oldu.

17. Sümeyye Boyacı

s-57d46a52e39e82c3b9604fb44c40be86dfa7ad
Balıklardan ilham alarak yüzmeye başlayan genç yüzücü Sümeyye Boyacı, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan Paralimpik Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandı ve Avrupa Şampiyonu oldu.

18. İrem Yaman

s-d4e83840a6c6a572428652957f9d064d866a6f
2015 yılında Rusya’nın Chelyabinsk kentinde yapılan Dünya Şampiyonasında Dünya Şampiyonu olduktan sonra, 2019 Dünya Taekwondo Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak 2 kez dünya şampiyonu oldu.

19. Yunus Emre Parmaksız, Alkın Kaz, Abdurrahman Hadi Ertürk, Kutay Akın ve Bayram Alp

s-85b8735ad19d06c03fad1dc88620e0da66c127
Avrupa Fizik Olimpiyatları'nda Türkiye'yi temsil eden gençlerimiz toplamda elde ettikleri 136.5 puanla birinci sıraya yerleştiler.

20. Zeynep Sude Taşdelen

s-9ee761f62492afb01e7d90411a8791fc84e28f
Zeynep Sude Taşdelen Barcelona'da yarı finali düzenlenen uluslararası bale yarışması 'Youth America Grand Prix'de 15- 18 yaş büyükler kategorisinde, klasik bale alanında 89 yarışmacı arasından 1'inci oldu.

21. Nil İpek Şabi ve Kıvanç Arda Şabi

s-17001634ac103a5987a23f59dfa5771e025337
"4. Uluslararası Mozart Müzik Yarışması"na birlikte katılan kardeşler 6. sınıf öğrencisi Nil İpek Şabi ile 4. sınıf öğrencisi Kıvanç Arda Şabi keman ve viyolonsel branşlarında birincilik ve üçüncülükle döndü.